В проучването се включиха 238 компании, които споделиха своите планове относно това какви промени ще бъдат предприети спрямо възнагражденията на работещите при тях и дали допълнителните пакети и придобивки ще бъдат актуализирани. Най-много участници се включиха от секторите “Производство”, “Информационни технологии” и “Автомобилна индустрия”. В анкетирането, експертиза споделиха както местни, така и чуждестранни компании, давайки по-обширен поглед над тенденциите, които може да очакваме в следващата година.
Данните сочат, че през 2023 година, работодатели от разнообразни сектори са предприели увеличение на възнагражденията поне веднъж през годината - средно с между 6 и 10%, а други споделят увеличение със средно между 11 и 20%. Респондентите споделят, че причините за това са главно инфлацията, както и нуждата от разрастване на екипа и таргетирането на висококвалифицирани кадри.
През изминалата година не е отчетено високо текучество. Средните данни сочат такова между 1 и 5%, достигайки максимално до 10%. Експертите от Assert International България споделят, че причините хората да сменят работно място се дължи най-често на по-конкурентно възнаграждение или невъзможност за професионално развитие.
Общите данни от анкетираните 238 компании сочат, че през първото полугодие на 2024 г. (H1/2024) отново нивата на възнаграждения ще бъдат повишени, този път с между 6 и 10 процента. Според данните можем да твърдим, че практиката за индексация на възнагражденията поне веднъж годишно в големите организации, е вече утвърдена при повечето работодатели. При допълнителните придобивки планове за промяна има едва при 17.5% от анкетираните, но тези изменения ще засегнат по-голяма част от работещите в компаниите.
Ще посветим януарския епизод на HR Navigator на темата „Възнаграждения и допълнителни придобивки – тенденции“, за да обсъдим в детайл тенденциите от проучването, както и да се запознаем с експертизата на водещи експерти.
Задълбочения анализ може да прочетете като изтеглите пълния доклад тук.