Почти всеки от нас в даден момент от живота си е изпитал чувството и последиците от „прегряването“. Натоварване и стрес на работното място, липса на посока и ясна визия, лоша комуникация с колеги и работодатели са често срещани причини за синдромът „burnout”.
Прегряването може да се отрази негативно на множество, а понякога и на всички аспекти от вашия живот – настроение, мотивация, резултати, комуникация и др. Омаловажаването на това състояние и неразбирането на причините за неговата поява могат да доведат до сериозни последици.
Прегряването на работното място е реален и актуален проблем, който е особено характерен за по-младите поколения (Millennials и Gen Z), но може да засегне всеки един от нас. В последните две години, с оглед на световната пандемия, този проблем е още по-широко разпространен. Какви обаче са основните причини за бърнаут на работното място и как да го избегнем или преодолеем, ще ви разкажем в следващите редове.
Защо се случва прегряването?
Причините може да са всякакви и от различно естество.
Когато разберем защо се чувстваме по този начин и какво се крие в корена на проблема, ще можем по-лесно да неутрализираме ефекта от прегряването и да започнем отново да се чувстваме добре и да бъдем продуктивни.
Някои от основните причини за прегряването са:
Какви са въздействията от прегряването?
В по-голямата си част последствията от прегряването могат да бъдат разделени на два вида: краткотрайни и дълготрайни.
Състоянието на бърнаут може да ви накара да се чувствате изтощени и без енергия. В някои случаи дори симптомите могат да прераснат във физически такива – главоболие или болки в стомаха, проблеми с кръвното налягане.
От изключително значение е да не пренебрегвате чувството на прегряване и да очаквате да изчезне от само себе си. По-добре е да се погрижите за откриването и елиминирането на проблема, за да няма дългосрочни последствия върху вас и кариерата ви.
Как да избегнете и преодолеете прегряването?
Подготвили сме списък от няколко лесни стъпки, които можете да следвате, за да подобрите състоянието си и избегнете развитието на бърнаут синдрома.
Какво могат да направят работодателите?
Компаниите играят важна роля върху благосъстоянието на своите служители и то трябва да бъде сред основните им приоритети. Предоставянето на допълнителни придобивки като безплатни карти за спорт биха могли да мотивират служителите да отделят време за грижа за себе си и „изпускане на парата“. Организирането на разнообразни обучения и тиймбилдинги биха ги научили на нови методи и похвати за справяне с работата и биха били мост към по-лесната и прозрачна комуникация в екипите и между различните нива в йерархията.
Грижата за качествения баланс между работата и личния живот на служителите винаги е била от изключително значение, но в последно време се превръща и в основния фокус на тенденциите в човешките ресурси. Мнозина работодатели предлагат гъвкавост в работното време, работа от вкъщи или дистанционно, а едно от най-иновативните решения, които набират популярност е въвеждането на 4-дневна работна седмица. В този режим на работа решихме да се впуснем и ние от Manpower България. Стартирахме инициативата с 4-месечен пробен период, по време, на който подготвихме и вътрешно проучване за нагласите и мненията на служителите. Резултатите говорят сами – средна оценка 5,2 (от общо 6) дават хората ни на своя ентусиазъм от работата. Повече от 75% от служителите са доволни или много доволни от настъпилите промени, а 89% отбелязват, че балансът между работата и личния им живот се е подобрил с въвеждането на новия режим на работа. При задържането на служителите също се отчитат положителни промени – 91% от хората в организацията ни виждат себе си като част от компанията и за в бъдеще включително и 41%, които в миналото са обмисляли евентуално напускане на работа в търсене на други възможности. 75% от работещите в компанията са много по-удовлетворени от работата си сравнение с миналата година.
Прегряването или така нареченият „бърнаут“ е сериозен проблем на днешното работещо поколение и на поколението, което тепърва навлиза на пазара на труда. Затова е и важно компаниите да изградят и имплементират работещи политики и да взимат навременни мерки за преодоляването на този проблем за по-здрава, по-удовлетворена, по-ангажирана и по-лоялна работна сила.