Програмите за развитие на хора се превръщат в основен инструмент за борба с дефицита на квалифицирани кадри, както и за повишаване ангажираността и мотивацията на екипи в компаниите. Но прилагането на стандартизирани програми без те да бъдат съобразени или поне частично адаптирани към конкретните нужди на хората в една организация и към стратегическите и цели за развитие на самата организация може да доведе само до частични успехи. А в специфични ситуации при разминаваме между реалните нужди на хората и инициираните програми, дори до разочарование.
Как тестовете за оценка на таланти могат да бъдат приложени като подготвителна стъпка за разработването на устойчиви програми за развитие на хора и защо Pontica Solutions избраха именно Harrison Assessment за целия си лидерски екип като стратегическа стъпка в тази посока, поканихме да разкажат Галина Стоилова от екипа ни, заедно с Камелия Атанасова, Chief Administrative Officer в Pontica Solutions.
Каква роля играят тестовете за оценка на таланти в разработването на устойчиви програми за развитие на хора?
Галина Стоилова (Manpower): Тестовете за оценка на таланти играят ключова роля в разработването на устойчиви програми за развитие на хора, тъй като правилната идентификация и развитие на таланти имат значително влияние върху индивидуалния успех и общото развитие на екипа.
Един от основните начини, по които тестовете за оценка на таланти помага в разработването на устойчиви програми за развитие на хора, е чрез предоставянето на обективна оценка на индивидуалните таланти и способности. Инструментите измерват различни аспекти на индивидуалния потенциал, като когнитивни способности, творчески умения, социални умения и други. С подобна информация, компаниите имат възможност да структурират програмите си за развитие към конкретните нужди на хората си да осигурят персонализиран и ефективен подход за развитие. Ефективността на обученията, които се планират по този начин е много по-висока, защото има осъзната нужда от тях на база на обективни критерии.
Освен това, тестовете за оценка на таланти могат да помогнат и в идентифицирането на скрити таланти и възможности за развитие, които индивидът може да не е осъзнал или не е проявил. Често хората имат скрити таланти или способности, които не са изразени или развити, защото е липсвала подходяща среда или ситуация. Резултатите могат да подскажат дали и кой би могъл да се включи в даден проект и да развие потенциала, който носи в себе си.
Какво е влиянието на програмите за развитие върху нивата на ангажираност и мотивация на екипите ви?
Камелия Атанасова (Pontica Solutions): Хибридният модел на работа и промяната във вида интеракция между екипите промениха и начина, по който се ангажират, управляват и мотивират колегите, особено на възраст между 20-30, каквато е нашата среда. Отдавна това не е свързано само с инициативи в офиса, забавления и портфолио от придобивки.
„Новите придобивки“ ще са това да имаш среда, в която да усъвършенстваш различни умения и да развиеш нови такива, да се чувстваш подкрепен във всяко едно отношение от мениджъра си и компанията, като тя трябва да ти предлага безопасна среда и да е отговорен работодател към света около нас (CSR). Това наблюдаваме в последните 1-2 години и в регулярните ни вътрешни проучвания за обратна връзка – колегите търсят повече възможност да развият уменията си.
В тази връзка вярваме, че програмите за обучение и развитие ще повлияят положително на нивата на ангажираност и мотивация, но това тепърва ще изследваме и проследим в следващата 1 година.
Защо избрахте като първа стъпка в посока устойчиво развитие на хора да проведете Harrison Assessment за целия ви лидерски екип?
Камелия Атанасова (Pontica Solutions): Смятаме, че стратегията за обучение и развитие трябва да е съобразена с истинските нужди на компанията и с бъдещите цели, а не с тенденциите или моментни нужни на един или два екипа , което би довело до програми и обучения „на парче“, без ясна цел и резултат. Това е в основата и на решението да приложим Harrison Assessment на целия мениджърски екип и резултатите да са отправната точка, от която да е построим стратегията за обучения.
Мениджърите за нас са носителите на културата и олицетворяват как следва да комуникираме и да работим. Съответно те имат най-силно влияние върху ангажираността на екипите. Горди сме от факта, че в екипите ни наблюдаваме високи нива на ангажираност, над средното в световен мащаб в нашата индустрия, и най-високите ни оценки са за отношения мениджър-колега, получаване на обратна връзка и разбиране от страна на мениджъра.
Как интерпретирате данните от тези оценки за да подпомогнете индивидуалното и организационното развитие?
Галина Стоилова (Manpower): Правилното използване на тестовете за оценка на таланти може да допринесе за разработването на устойчиви програми за развитие на хората, като се осигури персонализиран и целенасочен подход към индивидуалното развитие и постигане на успешни резултати.
Интерпретирането на данните от тези оценки е ключов процес, който помага да се разберат силните страни и потенциалните възможности за растеж както на отделни лица, така и на организациите като цяло. Ето и какви са разликите в тези две направления:
Анализът предоставя информация за нивата на развитие на ключови компетенции и най-силните характеристики на човек. Силните проявления на човек са чудесна отправна точка върху, която може да се надгражда.
Освен силните страни, данните от оценките могат да разкрият и областите за подобрение. Резултатите на всеки човек могат да бъдат сравнени с необходимите нива за конкретна позиция и да се установят моментите на разминаване. Този анализ може да служи като отправна точка за разработване на персонален план за подобрение и развитие.
На база на индивидуалните резултати могат да се изведат групови или екипни. Данните очертават интересни тенденции на ниво екип, което може да спомогне за бъдещите стратегии за развитие в дадено направление. От друга страна разглеждането на множество екипи от една организация показва тенденции на ниво компания. Тази информация често показва нивото на цялостното развитие на компанията, както и илюстрира ясно културата и ценностите, които са изградени до този момент. На тази база мениджмънта може да начертае път в желаната посока и да изгради концепцията си за развитие върху обективната основа на данните от анализа.