Ева Македонска
Back

Офис без хартия – мит или реалност?

Офисът без хартия е работно място, което има минимални хартиени процеси и вместо това разчита на дигитализирани документи. След като през 2020 г. се наложи огромната част от бизнес процесите да се случват изцяло дистанционно, дигиталната администрация е по-важна от всякога.

В практиката на Manpower ежеседмично се срещат проекти с именно такава насоченост, затова поканихме големите пионери в дигитализация на HR процеси – Ingram Micro. За позитивите и предизвикателствата пред „офис без хартия“ разговаряме с Директор „Човешки ресурси“ Ева Македонска – един от водещите HR специалисти в страната, част от екипа на Ingram Micro от самото отваряне на центъра в България.

Oфис без хартия звучи като сбъдната мечта – каква част от хартиените носители успяхте да замените с дигитални към момента?

Потенциалът на технологиите е огромен и бихме могли да дигитализираме абсолютно всичко в HR процесите на компанията, но към момента бих казала, че сме дигитализирали около 80% от документите на хариен носител.

Това е огромно постижение, за което Ви поздравяваме. И все пак, тази инициатива постави ли Ви пред някакви административни или регулативни спънки?

Всъщност досега не сме имали никакви регулаторни спънки. Почти навсякъде електронният подпис върху документ е достатъчен за валидноста на документите. В случай, че е необходимо, винаги можем да предоставим и подпис на хартия. След като направихме тази огромна стъпка, наистина много работодатели и хора от „Човешки ресурси“, консултанти и адвокати се свързаха с мен, за да се поинтересуват от рисковете, които сме поели. От своя страна ние също работихме с консултанти и се уповаваме на българското и европейско законодателство.

Какво мотивира целенасочената Ви работа в посока елиминиране на документацията на хартия?

Ingram Micro има офиси в повече от 40 държави по света и ние имаме възможност да сравним HR процесите в България с тези в останалия свят и видяхме, че у нас процесът не е автоматизиран и изисква хората физически да дойдат до офиса, за да подпишат или изискат подписан документ. Работата от вкъщи, може да се каже, беше в основата на това бързо и целенасочено да подобрим процеса и да премахнем голяма част от хартията.

Със сигурност работата от разстояние изисква по-голяма гъвкавост и от тази гледна точка. А кои са най-големите позитиви, които отчитате?

Плюсовете са много и мога да говоря на темата дълго, но най-вече мога да изброя следните:

  • Наемане на хора от разстояние
  • Автоматизиране на документите и процеса по създаването им
  • Спестяване на време и елиминираме на грешки от работа „на ръка“
  • Съвременен подход към администрацията
  • Доволни служители от бързината и прецизността, с която се грижим за тяхната документация
  • Популярност, тъй като сме пионери в тази трансформация.Image removed.

Ingram Micro e водещ дистрибутор на технологични продукти и услуги. Дейността й е свързана с продажба, закупуване и логистика на хардуерни и софтуерни продукти, както и връзка между IT производители и глобалната търговска мрежа. Ingram Micro е сред най-големите американски компании и има над 30 000 служители по света.

В България компанията стъпи през 2012 г. със своя EMEA Глобален Бизнес Център. В момента в центъра в София работят 1100 души, които се занимават с разнообразни аутсорсинг дейности.

Друг блог

karnaka

Ново начало: България предоставя нови кариерни възможности на чуждестранните работници

Демографските промени и техните последици върху работната ръка, заедно с незатихващите процеси по дигитализация и автоматизация, диктуват нови…
Георги Клисарски

Нови хоризонти: Тенденции и предизвикателства във вноса на чуждестранни кадри в България през 2025 г.

Вносът на работна сила от трети страни се превръща в стратегически приоритет за българския бизнес, особено в сектори като строителство, производство…
hr navigator 20251

HR Navigator: Инвестиции в хората - реалност и проекции 2025

Заплатите, бонусите и придобивките са не просто разходи, а стратегически инвестиции в човешкия капитал. В студиото на първия за годината епизод на HR…
Попитахме експертите

Чертеж за иновации: Как HR подкрепя архитектите в професионалното им развитие?

Темпът на развитие в архитектурния сектор изисква не само креативност и технически умения, но и стратегически подход към управлението на човешките…
In our focus

HR Navigator: Onboarding – бизнес прочит на HR темата

В 34-ия епизод на HR Navigator разгледахме стратегическото значение на onboarding процеса.
In our focus

Какви са основните промени в процесите по подбор през 2024 година?

2024 година се откроява като една от най-динамичните и изпълнени с трансформации години по отношение на подбора.
Попитахме експертите

Защо оnbording-ът е от ключово значение за успеха на бизнеса?

Този месец се потапяме в сърцевината на onboarding процесите, разкривайки тяхното фундаментално значение за стабилността и развитието на всяка…
In our focus

Лидерство в Индустрия 5.0: Как управляваме човешкия капитал в ерата на дигитализацията

В 33-ия епизод на HR Navigator разглеждаме как лидерите адаптират подходите си, за да управляват ефективно човешкия капитал в контекста на Индустрия…
In our focus

HR ролята в играта на „Не се сърди, човече“

HR специалистите балансират между удовлетворение и изисквания. Петя Павлова, People & Culture Partner, споделя как ефективното управление води до…
loading-gif