
Демографските промени и техните последици върху работната ръка, заедно с незатихващите процеси по дигитализация и автоматизация, диктуват нови стратегии в множество индустрии. Карнака, Директор в Binamandiri споделя пред „Попитахме експертите“ как тези промени водят до все по-разширеното търсене на работна ръка от трети страни, какви са предизвикателствата и възможностите за индонезийците, търсещи работа в България и как страната ни се позиционира сред другите европейски държави в привличането на чуждестранни работници.
Кои са основните тенденции, които оказват най-голямо влияние върху световния пазар на труда, и как те се отразяват на бизнеса в България?
Тенденциите на световния пазар на труда оформят динамиката на работната сила, което повлиява и на бизнеса в България. На първо място, демографските промени водят до недостиг на работна ръка в много европейски държави, включително и в България, поради застаряването на населението. Това е особено видно в отрасли като здравеопазване, строителство и селско стопанство, където търсенето на работници нараства. За разлика от тях страни като Индия и Филипините имат излишък от млади работници, които търсят възможности в чужбина.
На второ място, автоматизацията и дигитализацията трансформират пазара на труда, роботизирайки множество работни процеси, но създавайки възможности в сектори, които изискват човешки опит, като здравеопазването и квалифицираните професии. Същевременно, имиграционните политики се превръщат в предизвикателство, тъй като нарастващото напрежение в областта на имиграцията би могло да доведе до по-строги политики, което ще затрудни предприятията да наемат чуждестранни работници. Тези тенденции представляват както предизвикателства, така и възможности за България по отношение на набирането на работна ръка и адаптирането към технологичния напредък.
За да останат конкурентоспособни, някои от компаниите в България би следвало да предвидят:
Кои пазари са основните конкуренти на България и кои са водещите фактори за тази конкуренция?
Не бих казал, че България има преки конкуренти, тъй като всяка страна, в която настаняваме работници, има свои собствени уникални предимства и предизвикателства. Вместо да се конкурира, всяка дестинация трябва да предоставя различни възможности в зависимост от фактори като търсене, ефективност на обработката и правителствени политики. Например, докато Полша предлага атрактивни заплати за чужденци, процесите по издаване на разрешителни за работа и визи са продължителни и непредвидими. Словакия поставя много административни предизвикателства, Чехия предлага само 65 разрешителни за работа годишно, което е много ограничаващо, а от 1 януари 2025 г. Унгария спря да приема работници от държави извън ЕС, което я премахва като възможност за индонезийските работници. В България процесът на настаняване е лесен в сравнение с други европейски държави. Въпреки че скорошните забавяния в планирането на визите създадоха нови предизвикателства, процесът остава сравнително гладък и предвидим. Сигурността във времето за обработка на документите е от решаващо значение, тъй като позволява на работниците, агенциите и работодателите да планират съответно. След като страни като Полша и Унгария вече не са адекватни варианти, България представлява силна алтернатива за приемане на нови работници. Виждаме България като привлекателна дестинация, която предлага добри възможности.
Какво прави България привлекателна и предпочитана дестинация за релокация?
Първоначално популяризирането на България сред индонезийските работници беше предизвикателство, тъй като тя не е толкова позната, колкото страни като Германия или Франция. Когато за първи път представих България като възможност за релокация, имаше известен скептицизъм - мнозина я свързваха с миналите ѝ връзки със Съветския съюз, комунизма, Студената война и икономическите борби.
Възприятията обаче започнаха да се променят, когато през февруари 2024 г. стартирахме кампания за набиране на кандидати. Тъй като все повече индонезийски работници проучиха възможностите в България, те откриха, че заплатите са конкурентни в сравнение с други източноевропейски държави. Тази финансова привлекателност, съчетана с положителния опит, споделен от вече работещите там, постепенно подобри репутацията на България сред индонезийските лица, търсещи работа.
От какви кандидати се интересуват най-много компаниите и кои позиции са най-търсени?
Работата в сътрудничество с множество компании в цяла Европа ми помогна да определя и разбера къде има недостиг и кои са най-търсените роли. Търсенето е голямо в секторите на производството и логистиката, особено в автомобилното производство, където са необходими оператори монтаж и складов персонал. Хранително-вкусовата и месната промишленост също имат нужда от работници, в роли като производство, опаковане и преработка. В сферата на хотелиерството и ресторантьорството се наблюдава нарастващо търсене на камериери, кухненски персонал и обслужващ персонал в заведенията за хранене и развлечения в големите градове и туристическите дестинации. Квалифицираните професии, като заварчици и монтьори, са много търсени в сектори като производството, корабостроенето и инфраструктурата. В строителството се наблюдава нужда на зидари и дърводелци поради разширяващите се планове за градско развитие и инфраструктурни проекти в цяла Европа. Тези отрасли са едни от ключовите, в които европейските компании активно търсят квалифицирани и надеждни работници, и не очакваме затишие в търсенето в тези сектори.
Какви са някои от предизвикателствата, с които се сблъскват индонезийците, когато се преместват в България? Как можем да се справим с тях?
С преместването си в България, голяма част от индонезийските работници се сблъскват с някои предизвикателства, които биха могли да повлияят на приспособяването им към живота и работата в страната. Адаптирането към климатичните условия е едно от тях, тъй като преходът от тропическия климат на Индонезия към четирите сезона в България, особено към суровата зима, може да бъде смущаващ. Предоставяне на полезна информация преди заминаването, която да гарантира правилната подготовка за мразовитото време, помага значително за улесняване на прехода. Голямо предизвикателство е също и езиковата бариера, тъй като кирилицата е непозната за индонезийците, използващи латиница. Предлагането на кратки езикови курсове, фокусирани върху основни български фрази, преди заминаването би подобрило уменията за общуване и увереността. Manpower България вече предоставя тази услуга в партньорство с учебен център Кристина Прогрес. Културните различия могат да се окажат трудни за преодоляване, тъй като индонезийските работници не са запознати с българските социални норми и култура на работното място. Обученията за културна ориентация и българските обичаи, етикет и очаквания на работното място биха им помогнало да се интегрират по-лесно. Предоставяйки им тази подкрепа и подготовка, индонезийските работници ще могат да се адаптират по-бързо и по-ефективно към живота и работата в България.
Кои са основните причини, поради които индонезийците избират да се релокират в търсене на нови възможности за работа?
Основната причина, поради която индонезийците търсят възможности за работа в чужбина, е липсата на достатъчно възможности в страната. Индонезия е четвъртата по брой на населението държава в света след Индия, Китай и Съединените щати. Всяка година на индонезийския пазар на труда навлизат 2,5 млн. работници и въпреки стабилния икономически растеж от 5,03 %, недостигът на възможности оставя почти половината от тях в нужда от работа. Затварянето на големи компании допълнително допринася за проблема. Най-скорошният пример – фалитът на Sritex, най-голямата индонезийска текстилна компания, доведе до над 10 000 съкращения.
Друг основен фактор, който кара индонезийците да търсят работа в чужбина, е финансовата необходимост. Заплатите варират приблизително между $120 и $350 месечно в селските райони и столицата и въпреки че разходите за живот са сравнително ниски, тези заплати не са достатъчни. Много индонезийци, особено тези, които имат семейства, търсят по-високи заплати в чужбина, за да могат да ги издържат и да подобрят цялостно качеството си на живот.
Каква е ролята на Manpower България в това партньорство и как подкрепя бизнеса и хората в процеса по релокация?
Manpower България играе ключова роля в улесняването на успешното настаняване на работници от страни извън ЕС, особено от Индонезия, като осигурява плавен преход за всички участващи страни.
За Binamandiri:
За клиенти (работодатели):
За кандидати (работници):
Предоставяйки връзката между работодателите и работниците, Manpower България и Binamandiri осигуряват правилните решения за клиентите и работниците, осигурявайки безпроблемен процес по релокация и работа в България.
Не пропускайте нашето предстоящо събитие "България среща Индонезия: Внос на работна сила" на 13.05 от 09:30 до 12:00 в хотел Хилтън, София. Там ще можете да научите повече за привличането на квалифицирани и неквалифицирани кадри от Индонезия и да откриете нови решения за справяне с недостига на работна ръка в България. Ще разгледаме актуалните тенденции на индонезийския пазар на труда и ще ви представим практическите стъпки за осъществяване на процесите по подбор и внос. Ако желаете да присъствате, свържете се с нас за повече информация: [email protected]