In our focus
Back

Лизинг на персонал – как компаниите преодоляват Черния петък и Коледа

Месеците ноември и декември са обвързани с няколко големи световни празници, стари и нови традиции, които допринасят за особено висока активност от страна на потребителите в почти всички сектори. От намаленията покрай черния петък, до голямото коледно и новогодишно пазаруване, „ритейл“ секторът работи на пълни обороти, а в компаниите се ражда необходимостта от откриване на множество сезонни позиции за временна заетост.

Кои са „най-благоприятните“ времена за търсене на лизинг на персонал, какви са причините работодателите да избират този модел за откриване на кадри и в кои браншове са най-търсени, както и какви са позитивите за самите служители, разказва Искрен Лимонов, заместник ръководител на екип „Временна заетост“, в Manpower България.

Кога се наблюдава пик в търсенето на лизинг на персонал?

Когато става въпрос за услугата персонал на лизинг, може да разграничим два типа  – дългосрочна и временна заетост.

При временната заетост се наблюдава пик в търсенето от компании, които трябва да попълнят нуждата от допълнителен персонал за кратък период от време. Осезаемо, най-съществено е търсенето на такъв тип услуга около коледните и новогодишните празници, великденските празници, годишни инвентаризации и през летния сезон.

Дългосрочният лизинг на персонал често е решение за компании, които следва да увеличат капацитета си до завършване на определен проект, да набавят необходим персонал за сезонна работа или да компенсират дългосрочни отсъствия заради болнични или отпуск по майчинство на постоянен служител. Периодът на заетост тук често е дори над 6 месеца, като при този тип услуга не наблюдаваме съществени изменения в броя търсени служители или специфични пикови периоди.

Какво прави временната заетост атрактивно решение за компаниите?

Тази услуга е сравнително нова за българския пазар, но бързо набира популярност сред различните бизнеси на пазара на труда. Наблюдаваме стабилно увеличение на търсенето на лизингов персонал в последните няколко години, а пандемията от COVID-19 многократно ускори и трансформира процесите в търсенето на този тип кадри.

Предимствата за работодателите са много – спестяване на време и административни разходи, както и възможност за облекчаване на своите вътрешни счетоводни и пейрол процеси и отдели. За една компания, независимо от нейния ресурс, преглеждането и интервюирането на голям брой кандидати може да бъде дълга и тромава задача, която значително се улеснява с лизинговия процес, без да се прави компромис с крайния резултат - достигането до правилните служители.

Използвайки услугата за временна заетост на Manpower България, компаниите получават насреща професионален консултант, който отговаря за провеждането на интервюта за намирането на желаните профили за работодателя – както по отношение на умения, опит и знания, така и по отношение на личностни качества и характеристики, в унисон с  корпоративната култура на компанията.  

Кои браншове най-често се възползват от възможността да наемат работници по този модел?

Лизингът на персонал е предпочитаният вариант в сектори и индустрии, при които дейността не изисква постоянна заетост или броят на служителите варира на проектен принцип.

В България най-често това са компании от ритейл сектора, автомобилни, производствени, фармацевтични и логистични организации, както и фирми, които все още не са регистрирани в страната.

Какви са плюсовете за хората, работещи на принципа „временна заетост“?

Както сами виждате, позитивите за работодателите са много, но да станеш служител  в компания, която предлага тази услуга, също има своите предимства.

Един от основните плюсове за търсещия работа е, че доставчикът на лизинг на персонал може да помогне в намирането на работа по-бързо от традиционните методи за кандидатстване, особено в днешния динамичен и променящ се пазар на труда.
Професионалните консултанти съдействат на кандидатите да подсилят автобиографиите си, а същевременно ги запознават с нови възможности за кариерно развитие, които може да не са били достъпни за тях преди, когато са работили на постоянен договор.

Временната заетост е и добра възможност за професионален старт за кандидатите без опит. Те могат да бъдат насочвани към временни позиции с опция за по-нататъшно преминаване в постоянна такава, предлагайки и по-добри социални придобивки.

Работата по модела временна заетост дава възможност за развитие и на студенти, млади хора и всеки друг, който няма възможност да работи на пълен работен ден, както и позволява генерирането на допълнителни доходи, дори и за тези, които вече са назначени на постоянен трудов договор.

Друг блог

Попитахме експертите

Защо оnbording-ът е от ключово значение за успеха на бизнеса?

Този месец се потапяме в сърцевината на onboarding процесите, разкривайки тяхното фундаментално значение за стабилността и развитието на всяка…
In our focus

Лидерство в Индустрия 5.0: Как управляваме човешкия капитал в ерата на дигитализацията

В 33-ия епизод на HR Navigator разглеждаме как лидерите адаптират подходите си, за да управляват ефективно човешкия капитал в контекста на Индустрия…
In our focus

HR ролята в играта на „Не се сърди, човече“

HR специалистите балансират между удовлетворение и изисквания. Петя Павлова, People & Culture Partner, споделя как ефективното управление води до…
In our focus

Обратната връзка като инструмент за бизнес успех

През септември разгледахме още една важна тема във видеоподкаста ни HR Navigator: "Обратната връзка като инструмент за бизнес успех". В…
We asked the experts

Екипна динамика в дистанционния или хибриден работен модел - предизвикателства и решения

За предизвикателствата и добрите практики в различните модели на организация на работа поканихме за коментар Евелина Проданова, професионалист в…
Advices for candidates

Как да използваме даването и получаването на обратна връзка като инструмент за професионален успех

Даването и получаването на обратна връзка са ключови елементи за професионалното и личностното развитие в съвременната работна среда. Възприемането…
We asked the experts

Обратната връзка през погледа на един HR експерт

Обратната връзка подобрява мотивацията и ангажираността. Експертният коментар на Антония Щербанова, HR Expert, ще разкрие как да я използваме…
In our focus

Работа в България: Нов живот и нови възможности в София

В уютното фоайе на Hyatt Regency Sofia се срещнахме с Аля и Лия от Индонезия, дошли в България преди 6 месеца за нови възможности.
In our focus

Хибриден модел или работа от разстояние - кое ни прави щастливи?

В новия епизод на HR Navigator обсъждаме: "Хибриден модел или дистанционна работа - кое ни прави щастливи?" и как да създадем здрава…
loading-gif