Попитахме експертите
Back

Чертеж за иновации: Как HR подкрепя архитектите в професионалното им развитие?

Темпът на развитие в архитектурния сектор изисква не само креативност и технически умения, но и стратегически подход към управлението на човешките ресурси. В първата статия за годината от рубриката „Попитахме експертите“, Надежда Нейкова, HR мениджър в IPA, споделя по какъв начин HR специалистите играят ключова роля за професионалното развитие на архитектите и как техните усилия и иновативни подходи допринасят за устойчивостта и успеха на архитектурните компании.

Каква е ролята на HR в архитектурните компании и как тя допринася за професионалното развитие на архитектите?

Подобно на всяка друга сфера, и в архитектурния сектор, HR специалистите са стратегически партньори на бизнеса. Те са пазителите на баланса между правата, интересите и мотивацията на служителите от една страна и целите, приоритетите и ценностите на компанията, от друга. 

За да бъде полезен и ефективен, HR-ът в архитектурните компании трябва добре да познава културата на компанията и спецификите на професията на архитектите – основни предизвикателства, общи черти на хората, упражняващи тази професия, качества, които помагат на човек да бъде добър експерт, основни фактори на стрес и пр. Трябва да бъде гъвкав, подкрепящ, да се справя добре в комуникацията с различен тип личности и да познава личните мотиватори на хората в екипа. 

Няколко са ключовите фактори, чрез които HR може да допринесе за професионалното развитие на архитектите – както BIM (Building Information Modeling) моделира пространството, така и HR създава здрава основа за развитието на талантите. 

Ще започна със създаването на благоприятна ежедневна работна среда – място, на което креативността и аналитичното мислене на архитектите да се проявяват и комбинират в най-добрия си вариант, където хората се чувстват ценени, значими и въвлечени в постигане на стратегическите цели на компанията, знаейки своя конкретен принос за тяхното постигане. Продължаваме с поддържане на екипност в работата – HR-ът може да бъде полезен при изграждане на сплотеност в екипа чрез напасване на различни характери в екипа, играе ролята на медиатор при възникнали конфликти, организира различни инициативи с цел изграждане на по-силни взаимоотношения между хората. Важна е ролята на HR-a и при определяне нуждите от повишаване на квалификация на служителите, намиране или създаване на най-подходящите за това начини. И не на последно място HR-ът има важна роля в справянето със стреса и напрежението в ежедневната работа – той работи партньорски с мениджмънта на компанията като наблюдава проявление на различни поведения сред хората, следи натовареността им, признаци за прегряване и пр. Подкрепя инициативи с цел подобряване на адаптивността сред хората, апелира за баланс между работа и личен живот.

И когато всичко това бъде подплатено с възможност да се надгражда професионален опит  чрез участие в големи и различни проекти, дигитализация в работата, участие във форуми, изложения, споделяне на опит и пр., то успехът е гарантиран. 

Защо професионалното развитие е критично за архитектите и как се отразява на индустрията като цяло?

Бързо променящият се свят около нас не оставя незасегната и професията на архитектите. Все по-често им се налага да работят при по-високи нива на стрес – по-кратки срокове, по-взискателни клиенти, по-големи очаквания от професията, промени в тенденциите на сектора, промени в дигиталните инструменти и пр. За да бъдат конкурентни на пазара, архитектите трябва непрекъснато да подобряват своите знания, умения и квалификация, както и да усъвършенстват личните си качества. Следенето на международните тенденции в сектора, участието в конференции, форуми и др., търсенето на нестандартни решения, познаването на нормативната уредба, следенето на новите технологии и използването на AI инструменти, които улесняват ежедневната работа, са от ключово значение. Освен това архитектите трябва да бъдат гъвкави, с отлични комуникационни умения, да разбират нагласите на клиентите, да умеят да продават идеи и да поддържат неугасващо вдъхновение за учене и непрестанно развитие. Това са само малка част от инструментите за професионално развитие на архитектите. 

Те знаят, че темпът на развитие на сектора е голям и за да отговарят на тази скорост, трябва да не спират да се самоусъвършенстват, тъй като в противен случай след кратко време ще бъдат неконкурентни. А повишаването на квалификация на архитектите указва пряко влияние върху повишаването на стандартите на работа в сектора и неговата устойчивост. 

Как HR може да подкрепя междудисциплинарното сътрудничество между архитекти и други професионалисти?

HR-ът може да подкрепи междудисциплинарното сътрудничество между архитекти и други специалности като работи близко с тях относно: 

  • Прилагане на емпатия – да им помогне да „влязат в обувките на другия“, да уважават различията в начина на работа и приоритетите на отсрещната страна, да изследват предизвикателствата в работата на всяка страна по проекта, да търсят заедно път в справянето с трудностите и да правят компромиси;
  • Помощ в подобряване на комуникацията между специалностите – изграждане на дух на сътрудничество и взаимопомощ;
  • Всички имат обща цел и не бива да го забравят – чрез свободни разговори, срещи, инициативи за сплотяване, HR-ът може да бъде полезен в смяна на перспективата на архитектите, помагайки им да прескочат бариерите, които са си изградили, за успешното преследване на общите цели по проектите. 

Какво послание бихте отправили към други HR професионалисти в архитектурния сектор

Дайте си време и бъдете автентични. Позволете си да опознаете спецификите на архитектурната професия – какво прави архитектите успешни и удовлетворени в работата им, кои са най-големите им предизвикателства и какво не казват с думи, а само с действия и поведение. Проявете креативност и творчество в проектирането на съвместната работа на HR и архитект. 

Друг блог

In our focus

HR Navigator: Onboarding – бизнес прочит на HR темата

В 34-ия епизод на HR Navigator разгледахме стратегическото значение на onboarding процеса.
In our focus

Какви са основните промени в процесите по подбор през 2024 година?

2024 година се откроява като една от най-динамичните и изпълнени с трансформации години по отношение на подбора.
Попитахме експертите

Защо оnbording-ът е от ключово значение за успеха на бизнеса?

Този месец се потапяме в сърцевината на onboarding процесите, разкривайки тяхното фундаментално значение за стабилността и развитието на всяка…
In our focus

Лидерство в Индустрия 5.0: Как управляваме човешкия капитал в ерата на дигитализацията

В 33-ия епизод на HR Navigator разглеждаме как лидерите адаптират подходите си, за да управляват ефективно човешкия капитал в контекста на Индустрия…
In our focus

HR ролята в играта на „Не се сърди, човече“

HR специалистите балансират между удовлетворение и изисквания. Петя Павлова, People & Culture Partner, споделя как ефективното управление води до…
In our focus

Обратната връзка като инструмент за бизнес успех

През септември разгледахме още една важна тема във видеоподкаста ни HR Navigator: "Обратната връзка като инструмент за бизнес успех". В…
We asked the experts

Екипна динамика в дистанционния или хибриден работен модел - предизвикателства и решения

За предизвикателствата и добрите практики в различните модели на организация на работа поканихме за коментар Евелина Проданова, професионалист в…
Advices for candidates

Как да използваме даването и получаването на обратна връзка като инструмент за професионален успех

Даването и получаването на обратна връзка са ключови елементи за професионалното и личностното развитие в съвременната работна среда. Възприемането…
We asked the experts

Обратната връзка през погледа на един HR експерт

Обратната връзка подобрява мотивацията и ангажираността. Експертният коментар на Антония Щербанова, HR Expert, ще разкрие как да я използваме…
loading-gif